1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Mortgage mi, Konut Kredisi mi? İkisi Arasında Ne Fark Var?

Mortgage mi, Konut Kredisi mi? İkisi Arasında Ne Fark Var?

«
mortgage-konu-kredisi-2

 2007 Yılına girdiğimiz ilk günlerde ülkemiz “Mortgage” terimi ile tanışmıştı. O yıllarda konut kredisi vadeleri en fazla 5 yıla kadar uygulanıyordu. Bu nedenle belirli bir gelir seviyesinin üzerinde olan kişiler, konut kredisi alarak ev sahibi olma hayallerine kavuşabiliyorlardı.

Yurtdışında yıllardır uygulanan ev kredisi modeli Mortgage, çok daha uzun vade de geri ödeme imkanı ile bir çok kişinin ev sahibi olma hayallerine kavuşmasına imkan tanıyan bir sistemdir. Emlak sektörü içerisinde Mortgage terimi, tut-sat veya tutulu satış olarak da ifade edilmeye çalışılsa da uygulanan konut kredilerinde ki düzenlemeler sonrasında çok fazla Türkçemize yerleşmesi mümkün olmadı.

Mortgage Kredisi Nedir?

Mortgage kredisi, Taşınmaz bir malın güvence olarak gösterilmesiyle verilen ödünç para karşılığında taşınmaz malın satın alınması ve daha sonrasında bankaya olan borcun tahsis edilmesidir. Her ne kadar bu tanımın Türkçe karşılığı konut kredisi olsa da 2007 yılında uygulanan vadeler nedeni ile tam olarak aynı anlamda değildiler.

[box type=”alert-info”]KOSGEB Gönüllü Uzmanlık Desteği Nedir?[/box]

2007 yılında tanışmış olduğumuz Mortgage kredisi, uzun vadeli kira öder gibi geri ödeme imkanı sunmaktaydı. O dönem ki konut kredisi vadeleri ise oldukça kısaydı.

Günümüze baktığımızda ise Konut kredisi vadesi eskiden şu an olduğu kadar uzun değildi, şu an ise bunun bir önemi kalmamıştır. Konut kredisi ve mortgage kredisi ülkemizde eşit duruma gelmiştir. Konut kredilerinin vade oranları minimum 3 ay maksimum 120 ay bazı bankalarda ise 240 aya kadar çıkabilmektedir.  Uzun dönemde kira öder gibi bir süre ipotekli bir şekilde borcunu ödedikten sonra bir ev satın almış bulunuyorsunuz. Amerika ve Avrupa’da ev veya konut almanın en temel yöntemi mortgage kredisidir ve bu yöntem ile birçok kişi ev sahibi olmuştur.

Mortgage mi, Konut Kredisi mi? İkisi Arasında Ne Fark Var?
Mortgage mi, Konut Kredisi mi? İkisi Arasında Ne Fark Var?

Mortgage Kredisi Faydaları Nelerdir?

Ev kimileri için bir ihtiyaç kimileri için ise bir yatırım ve para kaynağıdır. Mortgage kredisi, 20-30 yıl vadeyle konut ve ev sahibi olma fırsatına sahip oluyorsunuz. Bankalar için en iyi müşteri çekme yöntemi konut kredisidir. Düşük aylık ödemelerle uzun yıllar kira ödeyerek ev sahibi olma şansına sahip olmak için yapmanız gerekenler ise normal kredinin şartlarıyla aynıdır. Tut-sat olarak bilinen krediye kullanılan en yaygın isim Mortgage denmesidir. Faiz oranı konut kredisiyle aynıdır. Eğer 3 ayda bir prim ve ikramiye alıyorsanız balon ödemeli konut kredisi hakkına sahip olursunuz. Kredi alacağınız bankayı mutlaka iyice araştırmalı, bütün bankaları gözden geçirmeden konut kredisi alacağınız bankaya karar vermemelisiniz.

Mortgage kredisi ile bankalar müşterilere ev vererek müşterilerinin aynı zamanda ev sahipleri olmuş oluyor fakat sakın yanlış anlaşılmasın bankalar evi size tahsis etmiyor, evi siz buluyorsunuz. Bulduğunuz evin özellikleri ile seçtiğiniz bankanın istediği özellikler uyuşmak zorundadır. Her bankanın kredi sağlamak için evde olmasını istediği özellikler bir değildir. Bu özelliklerden en önemlisi, evin kredinin değerinde olmasıdır eğer ev sahibinden değil de projeden alınacaksa alım satım işlemi projenin çalıştığı bankayla yapılmak zorundadır. Mortgage kredisi denilen konut kredisi ile aldığınız evin değerine bağlı olarak yükselen vadeler ve fiyatlarda kredi alarak ev sahibi oluyor ve daha sonrasında borcunuzu kira öder gibi bankalara ödüyorsunuz.

 

Mortgage Kredisi Nasıl Alınır?

Her kredi gibi mortgage kredisi alırken de dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Aslında mortgage kredisi de bankaların müşterilere sunduğu ve isim değişikliği yaptığı bir fırsattan başka bir şey değildir. Konut kredisi ödenmediği takdirde bankalar yasal takip başlatmakla kalmıyor, geciken süre boyunca aylık faiz oranı %30 artıyor. En az iki taksitin gecikmesiyle kredi borcunun tamamı hemen ödenmesi gereken borç haline geliyor ve bu alınan tüm borcun 30 günde faiz ve vergilerle birlikte kapatılması talep ediliyor.

Mortgage kredisinden faydalanabilmeniz için elbette birazcık peşinata ihtiyacınız bulunmakta. Alacağınız evin %20 peşinatını banka sizden talep ediyor başka türlü size kredi vermiyor. Kredi çekebilmek için %20si kadar peşinata sahipseniz banka size %80 teminat sağlamakta. Sizden istedikleri belgeler ise;

  • Tapu bilgileri
  • Kat irtifakı
  • İskan belgesi
  • Kat mülkiyeti
  • Deprem sigortası

Bankaların sizden istediği tek şart tek koşul ise gelir düzeyiniz ve maaşınızdır. Mortgage kredisinden faydalanmak için karar verdiğiniz bankayla iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *