1. Anasayfa
  2. Teknoloji
  3. CAT Kablo Türleri Nelerdir?

CAT Kablo Türleri Nelerdir?

«
cat-kablo-1

CAT kablo türleri, birçok farklı yerde birbirinden farklı amaçlar için kullanılabilirler. Çünkü birçok farklı özelliğe sahip CAT kablo türü bulunmaktadır. Yani Ethernet kablosu çeşitleri olarak da adlandırabileceğimiz CAT kablo çeşitlerinin sayısı oldukça fazladır.

Bu kablo türlerinin hepsinin özellikleri birbirinden farklıdır. Bu sebepten dolayı doğal olarak kablo türleri birbirinden farklı amaçlar için kullanılabilir. Örneğin, bir CAT Ethernet kablosu türü alarm sistemi kurulumunda kullanılırken, diğer bir kablo türü endüstriyel ortamlarda kullanılabilir.

Yazımızda sizler için hızlı internet için gerekli olan birçok CAT kablo türünden bahsedeceğiz. Ayrıca bu kabloların özelliklerine de kısaca değinmeye çalışacağız. Eğer sizde CAT kablo türleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

CAT Kablo Çeşitleri Nelerdir?

CAT kablo türleri, daha önce de belirttiğimiz gibi birbirinden farklı amaçlar için kullanılabiliyorlar. Ayrıca bu CAT kablo çeşitlerinin oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden birçok kişi hangi CAT kablosunun ne gibi özelliklere sahip olduğunu merak edebiliyor. CAT yani Ethernet kablo çeşitleri genel olarak aşağıdaki şekilde karşımıza çıkıyor.

CAT Kablo Türleri 2022

CAT3

CAT kablo türleri arasında bulunan CAT3, eski nesil bir kablo olarak karşımıza çıkıyor. İçerisinde 2,3 veya 4 bakır bulunabilen kablo maksimum 16 MHz frekansı destekleyebiliyor. CAT3 kablonun mevcut durumda 100BASE-T ağları için kullanılabildiğini söyleyebiliriz.

Ayrıca bu kablo iki hatlı telefon sistemlerinde de kullanılabiliyor. Bunun yanı sıra bu kısımda son olarak CAT3 kablonun alarm sistemi kurulumu gibi uygulamalarda da kullanılabildiğini belirtmemizde fayda var.

CAT5

CAT kablo türleri arasındaki CAT5, günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan bir Ethernet kablosu türü olarak karşımıza çıkıyor. Veri transferlerinin yoğun olmadığı ve kısa kablo mesafesinin bulunduğu yerlerde bu kablo türü tercih edilebiliyor. Ayrıca bu kablolar 100 MHz bant genişliğindeki 10/100 MBPS hızları karşılaşabiliyor.

CAT5e

CAT5e, CAT kablo türleri arasında yine oldukça yaygın olarak kullanılan bir kablo türü. Bu kablo türünün yaygın olmasındaki temel sebebin uygun fiyata yüksek hızları destekleyebilmesi olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü CAT5e, 1000 Mbps’e kadar olan tüm hızları destekleyebiliyor.

Ayrıca bu kablo türü oldukça esnek olduğu için özellikle yerleşim alanlarında daha fazla tercih edilebiliyor. Bu kısımda son olarak bu kablo türünün SF/UTP ve F/UTP çeşitlerinin bulunduğunu belirtmemizde fayda var.

CAT6

CAT kablo türleri arasında bulunan CAT6 kablonun oldukça dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu kablo oldukça sıkı şekilde bükülebiliyor. Dayanıklılık konusunda oldukça yeterli olan CAT6 kablo desteklediği hızla da dikkat çekiyor.

Çünkü CAT6, 250 MHz’e kadar frekansları ve 10 Gbps’ye kadar tüm hızları destekleyebiliyor. Ancak CAT6 kabloda 100 metreden sonra performans düşüklüğü yaşanabiliyor. Bu kısımda son olarak bu kablonun F/UTP ve U/UTP çeşitlerinin bulunduğunu belirtelim.

CAT6A

CAT6A, CAT kablo türleri arasında 500 MHz’e kadar bant genişliği frekanslarını desteklemesiyle dikkat çekiyor. Oldukça kalın olan bu kablo kalın olduğu için esneklik konusunda biraz zayıf kalıyor. İşte bu sebepten dolayı kablonun genel olarak endüstriyel ortamlarda daha fazla tercih edilebileceğini söyleyebiliriz. Kalınlığıyla dikkat çeken CAT6A kablonun da CAT6’da olduğu gibi U/UTP ve F/UTP çeşitleri bulunuyor.

CAT7

CAT7 kablo, sinyal zayıflamasını azaltmak için yüksek koruma sağlayabiliyor. Bu kablo türü 100 metre mesafede 1 Gbps ve 10 Gbps arasında iletim yapabiliyor. 100 metreden sonra bu hız değerlerinde düşüş yaşanabiliyor. Oldukça avantajlı olan bu kablo türünün S/FTP çeşidi bulunuyor.

CAT8

CAT kablo türleri yazımızda son olarak CAT8 kablo türünden bahsetmek istiyoruz. İlk olarak bu kablonun 2000 MHz’e kadar olan işlemler için üretildiğini belirtelim. Ayrıca CAT8, 25 / 40GBASE-T Gigabit Ethernet ile çalışabiliyor. Bu kısımda son olarak CAT8 kablonun S/FTP çeşidinin bulunduğunu belirtmek istiyoruz.

 

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *