«
Araç Kiralama (Rent A Car) Hizmetleri

Araç kiralama (rent a car) hizmetlerine günümüzde oldukça sık ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle de tatil bölgelerinde yazın turizmin canlanması nedeniyle, yoğunluğun en fazla yaşandığı dönemdir. Araç kiralayarak kolay ulaşım avantajından yararlanarak, seyahatin keyfini çıkartmak kim istemez ki!

Günlük Araç Kiralama Nedir?

Araç kiralama
Araç kiralama

Yerli ve yabancı turistlerin havaalanından inişte veya tatilden dönüşte kolay ulaşım sağlamak amacıyla veya gezerek tatil planı yapanların seyahat sırasında keyfini çıkartmak istemeleri nedeniyle, günlük araç kiralama hizmetine ihtiyaç duyulur.

Günlük araç kiralarken tatil bölgelerinin yanı sıra, büyük şehirlerde de kiralama hizmeti sıklıkla tercih edilmektedir. İhtiyaç duyulan durumlar ise; iş amacıyla günlük araç ihtiyacı, sağlık hizmetlerinden faydalanmak amacıyla il dışından gelen hastaların araç ihtiyacı veya günlük şehir içi gezilerde seyahatin keyfini çıkartmak isteyen yerli ve yabancı turistler sıklıkla kiralama hizmetini tercih etmektedir.

Araç Nasıl Kiralanır?

Araç Kiralama, sağladığı konfor ve avantajlar nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilen araç kiralama hizmeti günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Kiralama hizmetinden faydalanmak için gereken adımlar ise şu şekilde sıralanabilir;

  1. Bütçe sınırları çerçevesinde olmak üzere, ihtiyaca uygun araç modeline ve kiralama süresine karar verilir.
  2. Hizmet almak istenilen kiralama şirketleri araştırılarak, güvenilir bir firmadan rezervasyon işlemleri yaptırılır.
  3. Sigorta kapsamına alınmayan hasar durumları, sürücü hatalarından kaynaklanan trafik cezaları gibi durumlarla karşı karşıya kalındığında teminat olması amacıyla aracı kiralayacak olan kişinin kredi kart bilgilerine ihtiyaç duyulur. Bu nedenle ödeme yöntemleri ve depozit/provizyon işlemleri tamamlanır.
  4. Araç teslim alma ve teslim etme aşaması ise; rezervasyon işlemlerinin tamamlanmasının ardından araç teslim alınır. Rezervasyon ve kiralama süresi biten araç ise firmaya iade edilerek teslim edilir.

Araba Kiralama Ücreti Ne Kadar?

Araç kiralama ihtiyacı olduğu anda akla ilk gelen sorular; “İstanbul’da araba kiralama kaç para?, Araç kiralama Ankara fiyatları ne kadar?, En uygun araç kiralama şirketi hangisi?, Araç kiralama fiyatları ne?” şeklinde olmaktadır. Fakat ücretler sabit olmamakla birlikte kiralama yapacak olan kişinin ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir.

Araç Kiralama Ücretini Belirleyen Etkenler Nelerdir?

Araç kiralarken kişinin ihtiyacına ve taleplerine göre şekillenen fiyatlandırma aşaması birçok seçeneğe bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kişinin araç modeli tercihi, kiralama yapacağı tarih ve saat aralığı, çocuk oto koltuğu talebi, şoför ihtiyacı, araç teslim noktası gibi birçok etken fiyatta belirleyiciliği etkilemektedir.

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç kiralama
Araç kiralama 2022

Seyahat ve gezi amaçlı kiralamalar veya iş amaçlı ulaşım sürecinde kolaylık ve büyük avantaj sağlaması açısından otomobil kiralama hizmetinden fayda sağlanabilir. Kiralama aşamasında hizmet alınan kurum ve kuruluşlarda tercih yaparken güvenilir firmalar seçilmeli, araştırma ve inceleme sonrasında kiralama işlemleri gerçekleştirilmelidir. Araç kiralarken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunlar;

1.      Sürücü Yaş Sınırı ve Ehliyet Süresi

Sürücü yaşı, aracın kiralama aşamasında öncelikli olarak etkileyen bir durumdur. Aracın modeline göre değişiklik gösteren kiralama aşamaları yaş sınırından doğrudan etkilenmektedir. En az 19 yaşında olma koşulu bulunmakla birlikte, lüks araç tercih edenler için bu sınır en az 3 yıllık ehliyete sahip olunması ve en az 28 yaş sınırı bulunmaktadır.

2.      Sigorta ve Kasko İşlemleri

Firmadan firmaya değişiklik gösteren sigorta ve kasko işlemleri, kiralama sürecinde göz ardı edilmemeli, araştırma yapılarak firma değerlendirmesine gidilmelidir. Araçta sahip olunması istenen talepler doğrultusunda ve kişinin ihtiyacına en uygun araç seçilerek kiralama işlemleri gerçekleştirilmelidir.

Araç kiralama; aracın taşıdığı niteliklere göre trafik kurallarına uyulmalı ve kaza anında derhal trafik polisi aranarak, tutanak tutulmalı, süreç kesinlikle belgelenmelidir.

3.      Ek Talepler

Kiralama aşamasında sözleşme imzalanmadan önce detaylar incelenmeli, talepler kiralama firmasına iletilmelidir. Örneğin, arabada seyahat edecek olan bebek veya çocuk varsa, kesinlikle bebek ve çocuk oto koltuğu hizmeti talep edilmelidir. Son dakikaya bırakılan ek hizmetler problem yaratarak olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle erken rezervasyon süreci iyi değerlendirilmelidir.

4.      Araç Kiralamada Gecikme

Özellikle yoğunluğun fazla olduğu havalimanlarında İstanbul Havalimanı – IST Araç Kiralama veya Sabiha Gökçen (SAW) Araç Kiralama işlemlerinde rötarlar veya geç kalmalar, plan değişiklikleri sıkça yaşanmaktadır.
Uçuş sırasında uçağın rötar yapması veya otobüsle seyahat aşamasında aşırı trafiğe yakalanma gibi durumlarda kiralama yapılan süre uzamaz aksine işlemeye devam eder ve iptal edilemez. Bu nedenle, kiralama aşamasında tarih ve saat dikkatlice hesaplanmalı, olası gecikmelere karşın esnek kiralama saatleri tercih edilmelidir.

Araç Kiralama Fiyatları Ne?

Araç kiralama
Araç kiralama

Kiralama aşamasında süre en önemli unsurlardan biridir. Seçilen tarih aralığı ve saati fiyatları doğrudan etkilemektedir. Olası gecikmeler durumunda para iadesi yapılmamaktadır. Araç modeli, ek hizmet talebi müşterinin kiralama ücretine yansımaktadır. Günlük kiralamaların yanında 24 saat araç kiralama ve aylık araç kiralama hizmetleri de bulunmaktadır.

Erken rezervasyon avantajından faydalanarak kiralama işlemlerini tamamlayarak tatil sürecinde seyahatin keyfini çıkarabilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon işlemleri için web sitemizin iletişim sayfasında yer alan numaradan veya sayfada yer alan formu doldurarak bize ulaşabilir, erken rezervasyon işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *