1. Anasayfa
  2. Araç Bakım
  3. Egzoz Muayenesi Zorunlu Mu?

Egzoz Muayenesi Zorunlu Mu?

«
egzoz-muayenesi-zorunlu-mu

Egzoz muayenesi zorunlu mu sorusunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca egzoz muayenesi hakkındaki diğer detayları da yazımızdan öğrenebilmeniz mümkün.

Otomobiller, şüphesiz hayatımızın en vazgeçilmez şeylerinden biriler. Günümüzde elektrikli, benzinli ve dizel motora sahip olmak üzere birçok farklı çeşit otomobil üretiliyor. Elektrikli otomobillerin birçok yönden çevreci oldukları söyleniyor.

Ancak benzinli ve dizel yani normal otomobiller için bunu pek söyleyemeyiz. Örneğin, bu tür otomobillerin egzozları, çıkardıkları gazlar sebebiyle çevreyi kirletebiliyor. Bu yüzden otomobil sahiplerinin egzoz muayenesi yaptırarak egzoz emisyon değerlerini ölçtürmesi vs. gerekiyor.

Sizde bir otomobil sahibiyseniz, egzoz emisyon ölçümü nedir? Egzoz muayenesi günü geçerse ne olur ? Egzoz muayenesi gecikme cezası ne kadar? Gibi soruların cevaplarını arıyor olabilirsiniz. Bu tür soruların cevaplarını arıyorsanız, yazımızı sonuna kadar okuyarak kafanızdaki soru işaretlerini giderebilmeniz mümkün.

Egzoz Muayenesi Nedir? Egzoz Emisyon Ölçümü

Egzoz muayenesi zorunlu mu gibi soruların cevaplarına geçmeden önce egzoz muayenesini birlikte öğrenelim. Günümüzde hava kirliliğini engellemek için birçok işlem uygulanıyor. Bu işleminde bunlardan bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz.

Çünkü egzozdan çıkan gaz, çevreye ve insan sağlığına zarar verebiliyor. Bu yüzden belli aralıklarla egzoz muayenesi yapılıyor. Egzoz muayenesi, egzozdan çıkan gazın çevreye ve insan sağlığına zararlarını en aza indirmek için yapılan bir işlem.

Egzoz emisyon ölçümü işleminde araçların egzozlarından çıkan karbon monoksit ve hidrokarbon gibi şeylerin oranları ölçülüyor. Bu ölçüm sonucunda otomobilin belli standartlara uyması gerekiyor.

Egzoz Muayene Ücreti Ne Kadar?

egzoz-muayenesi-zorunlu-mu
Egzoz muayenesi zorunlu mu?

Egzoz muayene ücreti genel olarak her sene değişiklik gösteriyor. Bu yüzden sizler için günümüzün yani 2022 egzoz muayene ücretinden bahsetmeye çalışacağız.

Egzoz Muayene Ücreti 2022

Egzoz muayene ücreti, 2022 yılıyla birlikte 110 TL olarak belirlenmiş durumda. Ancak daha önce belirttiğimiz gibi bu ücret genel olarak her yıl değişiyor. Bu yüzden muayeneden önce biraz detaylı araştırma yapmanızda fayda var.

Egzoz Muayenesi Zorunlu mu ?

Egzoz muayenesinin yani egzoz emisyon ölçümünün zorunlu olduğunu söyleyebiliriz. Bu işlemi belirli aralıklarla yaptırmanız gerekiyor. Eğer aracınızın egzoz emisyon ölçümünü belli aralıklarla gerçekleştirmezseniz, bazı para cezalarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Egzoz Emisyon Ölçümü Kaç Yıl Geçerli?

Egzoz emisyon ölçümü, binek ve resmi araçlarda ilk üç yaşın sonunda yapılması gerekiyor. Bu tür araçlar ilk 3 yıldan sonraysa her iki yılda bir egzoz emisyon ölçümü yaptırmak zorundalar. Ticari araçlardaysa bu süre 1 yıl olarak karşımıza çıkıyor. Yani ticari araca sahipseniz, her sene egzoz emisyon ölçümü yaptırmanız gerekiyor.

Egzoz Muayenesi Günü Geçerse Ne Olur ?

egzoz-muayenesi-zorunlu-mu

Egzoz muayenesi zorunlu mu gibi sorulardan sonra muayenenin günü geçtiğinde ne olacağını sizlere açıklamak istiyoruz. Çünkü birçok kişi egzoz muayenesi bir günü geçerse ne olur gibi soruların cevaplarını merak edebiliyor.

Egzoz emisyon ölçümünü belli aralıklarla yaptırmanız gerekiyor. Eğer aracınızın egzoz muayene zamanı geldiyse ancak yaptırmadıysanız, bu durum tespit edildiğinde para cezasına çarptırılıyorsunuz.

Egzoz Muayene Gecikme Ücreti Ne Kadar?

Aracınızın egzoz emisyon ölçümü geciktiğinde bazı para cezalarıyla karşılaşabileceğinizi tekrar hatırlatalım. Bu ücretlerin ne kadar olduğunu merak etmeniz oldukça doğal. Bu yüzden yazımızda son olarak bu konuya değinmek istiyoruz.

Egzoz Muayene Cezası

Egzoz emisyon ölçümü gecikme cezası, güncel olarak 2.815 TL olarak karşımıza çıkıyor. Bu cezayı ilk 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirimli olarak ödeme yapıyorsunuz. Ayrıca egzoz muayenesi sonucunda aracınızın standartlara uymadığı ortaya çıkarsa 5.633 TL para cezasına çarptırılıyorsunuz.

2022 yılında egzoz muayenesi gecikme cezası güncel olarak bu şekilde oluşuyor. Ancak bu ücretler sürekli olarak değişebileceği için bu konu hakkında daha detaylı araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu yazımızda sizin için egzoz muayenesi zorunlu mu gibi soruları cevaplamaya çalıştık. Egzoz emisyon ölçümü hakkında birçok detay bu şekilde oluşuyor.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *