1. Anasayfa
  2. Meraklısına
  3. Astroloji Bilim Midir? İşte Aradığınız Bütün Soruların Cevapları…

Astroloji Bilim Midir? İşte Aradığınız Bütün Soruların Cevapları…

«
astroloji-2

Astroloji bilim midir sorusu günümüzde sık sık rastlanan sorulardan bir tanesi haline gelmiştir. Peki, Astroloji bilim mi yoksa değil mi?

Astroloji yalnızca sonunda biten “loji” eki nedeni ile birçok kişi tarafından bilim olarak algılanıyor. Ancak astroloji bir bilim değildir. Astroloji yıldızların veya gezegenlerin hareketleri ile insan psikolojini bağlana bir daldır.

Birçok astrolog tarafından bu bir bilim olarak değerlendiriliyor olsa da kesin bir bilim dalı olarak görülmüyor. Astronomi bilimi ile büyük bir bağı olan bu dalın Astronomiden yararlanıyor olması onun da bir bilim dalı olduğunu düşündürüyor. Ancak bu doğru değildir.

Astroloji Nedir?

Astroloji bilim midir sorusunun yanı sıra bu dalın ne olduğu hakkında da birçok soru bulunuyor. Astrolojinin iki farklı tanımı yapılabilir. Birisi Türk Dil Kurumunun yapımı olduğu tanım olan “yıldız falcılığı” olarak bilinir.

Oxford Dictionary tanımına göre ise “gök cisimlerinin göreceli pozisyonları ve hareketlerinin insan hayatı için etkilerinin incelenmesidir” olarak bilinir. Farklı birçok kişi bu dal için farklı tanımlar yapmıştır.

Yapılan tanımların her biri hem astrolojinin bir bilim olduğunu kanıtlayıcı nitelikte değildir. Bu nedenle günümüzde sık sık tartışılmakta olan konulardan bir tanesi de budur. Astrologların astrolojiyi bir bilim olarak görüyor olması bu tartışmanın daha da fazla detaylanmasına neden olmuştur.

Astroloji bilim midir
Astroloji bilim midir

Astroloji Nedir? Ne Değildir?

Astroloji bilim dalı mıdır evrim ağacı gibi alanlarda tartışma konusu olmuş bir durumdur. Astrolojinin ne olduğu ve ne olmadığı hakkında farklı birçok teori ve çalışma yer almaktadır. Bu konuda birçok kişinin fikir beyan etmiş olması da durumun giderek alevlenen bir tartışma haline gelmesine neden olmuştur.

Astrolojinin eski dönemlerde bir kehanet sistemi olarak görüldüğü biliniyor. Bu durum gelecekten haber verme ve kehanet verme gibi temellere dayanan sistem olarak biliniyor. Günümüzde astrolojinin anlayışı her ne kadar değişmiş olsa da temelleri gelecekten haber getirme ile kurulmuştur.

Astrolojinin matematiksel bir temele sahip olması nedeni ile astroloji ile direk bağlantısı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak tamamı ile bir bilim olduğu söylenemez. Astrolojinin genel bakış açısının değişmesi ile beraber bilim olarak gösterilme çabası da giderek artmıştır.

Astrolojide genellikle yıldızların veya Güneş ve diğer gezegenlerin hareketlerinin insan üzerine etkisinin yorumlanması olarak görülüğü biliniyor. Ancak bu yorumlanmanın bilimsel bir temeli olmaması nedeni ile astroloji bilim sayılmamaktadır.

[box type=”alert-info”]Netflix Games Nedir? Hangi Platformlarda Kullanılabilir?[/box]

Astroloji Dalları

Astroloji birçok dala sahip olan bir sanattır. İnsanların burçlarına ve yıldızların hareketleri ile bu burçlara etki etmesi hakkında bilgiler vermekte olan bir sanat olarak görülür.

Astroloji bilim midir eödev gibi platformlarda birçok öğrenci astrolojinin astronomi ile arasındaki farklılıkları inceler. Bu farklılıklar birçok nedenden dolayı olabilmektedir. Başta bir bilim olup olmaması ile yakından bağlantılı olan bu konu alt dalları ile de ilgilidir. Astrolojinin alt dalları ise şu şekildedir:

  • Doğal ve Fiziksel Astroloji
  • Günlük veya Hukuki Astroloji
  • Doğuşa Ait ve Genetik Astroloji
  • Ruhsal Astroloji
  • Saatlik Astroloji

Astroloji Neden Bilim Değildir?

Astrolojinin bir bilim olup olmadığı hakkında sürekli tartışmalar yapılıyor. Astrologların bu sanatın bir bilim olduğunu savunuyor olması günümüzde sık sık görülen bir durumdur.

Astroloji geçmişten bu güne kadar geleceğe ait bilgileri vermek ve gelecekte olabilecek olan unsurlar hakkında yorumlama gibi farklı alanlarda çalışan bir sanattır. Ancak yapmış oldukları yorumlamaların belirli bir bilimsel temeli olmaması astrolojinin bir bilim olmamasını göstermektedir.

Astroloji bilimi nedir sorusu ile sorulan sorularda karşılaşılan durumlardan birisi bilim olup olmadığı hakkındadır. Ancak yapılan çalışmaların her birisi astrolojinin bir bilim olmadığını kanıtlar niteliktedir.

Astroloji Pozitif Bilim Mi?

Astroloji bilim midir değil midir diye merak eden kişilerin birçoğu pozitif bilimler hakkında da sorular sormaktadır.

Pozitif bilim ispatlanabilir olan bilimlere verilen bir isimdir. İspatlanabilir olan bilimler hemen hemen herkesin bildiği astronomi gibi farklı bilim dallarını içerisinde bulunduran bir bilim türüdür. Astroloji pozitif bilim mi sorusunun cevabı ise bu dalın bir pozitif bilim olmadığıdır.

Astroloji bilim midir sorusunun yanı sıra astrolojinin pozitif bir bilim olup olmadığı yönünde geliyor. Pozitif bilimler kanıtlanabilir bilimler olması nedeni ile Astroloji bu bilimler içerisinde yer alamaz. Bu durumda ise astrolojinin bir pozitif bilim olmadığı hatta bir bilim olmadığı çıkarımına ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *