1. Anasayfa
  2. Araç Bakım
  3. Enjektör Arızası Nedenleri ve Belirtileri

Enjektör Arızası Nedenleri ve Belirtileri

«
Enjektör Arızası Nedenleri ve Belirtileri

Enjektör arızası çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bunlar arasında blok çevresinde küçük geziler, uzun süreli rölanti ve kamyonun yüksek basınçlı bir atmosferde veya yüksek ısı koşullarında çalıştırılması yer alır. Erken belirtiler önemsiz olsa da, enjektörlerinizin çıkış yolunda olduğu anlamına gelebilir. Bunlara dikkat ederek, büyük motor hasarını önleyebilirsiniz.

Enjektör Arızası Belirtileri

Enjektör arızasının en yaygın belirtilerinden bazıları şunlardır: beyaz duman, kabinde ekşi bir koku ve motoru çalıştırmada zorluk. Egzoz sisteminden damlayan yakıt başka bir işarettir. Arızalı bir enjektöre, piston veya silindir kapağının değiştirilmesi ihtiyacı da dahil olmak üzere diğer motor arızaları eşlik edebilir. Enjektörün tipine bağlı olarak arıza, aşınmış veya hasarlı bir iğne veya memeden de kaynaklanabilir.

[box type=”alert-info”]Hibrit Motor Teknolojisi Nedir, Avantajları Ve Dezavantajları[/box]

Bir yakıt sızıntısı, kötü bir yakıt enjektörünü gösterir, ancak kokan bir araba mutlaka kötü bir enjektör anlamına gelmeyebilir. Koku, yakıt hattında sızıntı olduğunu veya yakıt enjektörünün arızalı olduğunu gösterebilir. Kontrol motoru ışığı da yanabilir. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, derhal onarım isteyin. Bu işaretleri görmezden gelirseniz, aracınız için daha karmaşık ve pahalı sorunlara yol açabilir. Herhangi birini tespit ettiğiniz anda, aracınızda yakıt enjektörü arızası belirtileri olup olmadığını kontrol etmeniz çok önemlidir.

Enjektör Arızasının Nedenleri

Enjektör Arızası Nedenleri ve Belirtileri
Enjektör Arızası Nedenleri ve Belirtileri

Bir enjektör arızası oluşmasının çeşitli nedenleri olsa da en yaygın olanlarından biri silindirlerde yakıt eksikliğidir. Kaba bir rölanti, genellikle bir enjektörün değiştirilmesi gerektiğinin ilk işaretidir. Bir ohm metre kullanarak 12 ohm’a yakın direnç olup olmadığını kontrol edin. 12 ohm’un üzerindeyse, muhtemelen kötü bir enjektördür.

Diğer nedenler arasında yanlış kurulum yer alır. Kötü monte edilmiş bir enjektörde, yerinden çıkabilen eksik bir meme rondelası veya conta halkası olabilir. Sonuç, aracınızın çalışmasını ve yakıt verimliliğini etkileyebilecek düşük performanstır. Ancak enjektörünüzü onarmaya veya değiştirmeye başlamadan önce, hata kodunun görüntülendiğinden emin olmak için her zaman bir teşhis tarama aleti kullanarak bir teşhis taraması yapmalısınız.

Enjektör arızası belirtileri neler maddeler halinde bakalım.

Motor Işığını Kontrol Edin

Aracınızdaki Motoru kontrol et ışığı yanıyorsa, yakıt enjektörünün arızalandığının bir göstergesi olabilir. Enjektörler, motora, genel işlevi için önemli olan yakıtı sağlar. Başarısız olduklarında, Motoru kontrol et ışığı da dahil olmak üzere bir dizi soruna neden olabilir. Profesyonel bir tamirci bu sorunu teşhis edebilir ve daha sonra ne yapacağınız konusunda size daha fazla talimat verebilir. Randevu ayarlamak için bir tamirciyi arayın veya çevrimiçi olarak randevu alın.

Arızalı bir yakıt enjektörü nedeniyle aracınızda motor kontrol ışığı belirtileri görülüyor olabilir. Bu, enjektörün kirli, tıkalı veya tamamen arızalı olduğu anlamına gelebilir. Her iki durumda da, aracınızın çalışıp çalışmasına neden olacak ve kontrol motoru ışığını tetikleyecektir. Arızalı bir yakıt enjektörü çok fazla yakıta veya yetersiz yakıta neden olur ve bu, kontrol motoru ışığını tetikleyebilir. Arabanızı çabucak tamir ettirmezseniz, kontrol motoru ışığı uzun bir süre yanık kalabilir.

Enjektör Arızası Belirtileri
Enjektör Arızası Belirtileri

Yakıt Sızıntıları

Yakıt sızıntılarını teşhis etmeye gelince, en kolay ve en hızlı yol yakıt enjektörünün kendisini değiştirmektir. Çoğu zaman bu, genellikle nispeten ucuz bir onarım olan o-ringin değiştirilmesini gerektirir. Bununla birlikte, tüm enjektörün değiştirilmesi 2.500 TL’ye kadar mal olabilir. Bazı uzmanlar bunun yerine o-ringi temizlemeyi ve değiştirmeyi önerse de, enjektörü sizin yerinize değiştirmesi için bir tamirci tutmayı düşünebilirsiniz.

İlk olarak, gaz kelebeği gövdesini çıkarmanız gerekir. Bundan sonra, enjektörü gaz kelebeği gövdesine tutan o-ringleri gevşetebilirsiniz. Ardından, yakıt enjektörlerini yavaşça çıkararak motordan çıkarın. O-ring bağlantı pimlerinden herhangi birini veya yakıt enjektörünün kendisini kırmadığınızdan emin olun. Sızdıran bir yakıt enjektörü o-halkası, enjektörlerin yakınında yakıt sızıntısına neden olabilir ve bu da motor performansını düşürür.

Sürüş Esnasında Teklemeler

Yakıt enjeksiyonu genellikle arabalardaki teklemelerin nedeni olarak kabul edilir, ancak gerçek şu ki, bir yakıt enjektörünün teklemeye başlamadan önce birkaç sorun geliştirmesi gerekir. İşte arabalardaki teklemelerin olası nedenlerinden bazıları. İlk olarak, teklemeler genellikle kirli yakıt enjektörlerinden kaynaklanır. Ayrıca tıkanmış veya kirli yakıt enjektörlerinden de kaynaklanabilir.

Geçmişte, bujiler değiştirilmeden önce yalnızca birkaç bin mil dayanabiliyordu. Bunun nedeni elektrotların aşınmaya başlaması, tortu birikmesi ve seramik yalıtımın çatlamasıdır. Ancak modern ateşleme sistemleri çok daha dayanıklıdır ve platin veya iridyum elektrotlara sahiptir. Elektronik ateşleme sistemleri, yanma verimini en üst düzeye çıkarmak için hava ve yakıt karışımını ayarlasa da, bujiler yine de tam olarak yanmayabilir ve teklemelere neden olabilir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *