1. Anasayfa
  2. Araba Modelleri
  3. En Çok Satan Hatcback Arabalar 2022

En Çok Satan Hatcback Arabalar 2022

«
hatcback-arabalar

Hatcback arabalar, şık tasamı ve kullanıcılarına sunduğu avantajları ile en çok tercih edilen araba modelleri arasında ön sıralarda olmayı başarıyor. Gerek ekonomik yönden bütçeye uygunluğu, gerek trafikte kullanım kolaylığı sağlaması ile yıl içerisinde farklı markalarda satışlarına devam ediliyor.

Hatcback model arabayı cazip kılan özelliklerine bakıldığında bagaj kapağı ile arka camın birleşik olması dikkatleri üzerine çeken ilk özelliği oluyor. Bagaj için ekstra bir bölmenin ayrılmaması, aracın arka kısmının daha yuvarlak olmasını sağlarken aynı zamanda trafikte daha kıvrak dönüşler yapmaya da imkan tanıyor.

Modern hayata daha uyumlu olan Hatcback model arabalar, pek çok kesim tarafından sevilerek kullanılmaya devam ediyor. Bu durum otomobil satışlarına da yansımış durumda.

2022 yılı içerisinde en çok satan HB model arabalara baktığımızda; Renault Clio, Hyundai i20, Volkswagen Polo, Opel Corsa, Volkswagen Golf, Citroen C3, Peugeot 308, Citroen C4, Skoda Scala, Seat İbiza ilk 10 içerisinde yerlerini alıyor.

2022 En Çok Satan Hatcback Arabalar Hangileridir?

2022 verilerine göre Renault Clio listeye ilk sıradan giriş yaparken Seat İbiza listenin 10.sırasında yer alıyor. En çok satan diğer HB araba listesi ise şu şekildedir:

1.    Renault Clio

hatcback-arabalar
hatcback arabalar

Renault Clio; sportif görünümü, geniş bagaj hacmi ile konforlu HB araçlardandır. Eski nesline göre yeni tasarımları daha çok sevilmiş ve 2022 yılı içerisinde B2 sınıf Renault Clio toplam 14661 adet satmıştır.

2.   Hyundai i20

Listeye ikinci sıradan giriş yapan Hyundai i20, dış tasarımı kadar iç tasarımı ile de dikkat çeken otomobiller arasındadır. Dijital ekrandan pet şişe koyma ceplerine kadar düşünülmüş olan otomobilde, konforlu bir yolculuk geçirmek mümkün. B2 sınıf Hyundai i20, 2022 yılı içerisinde toplamda 4767 adet satarak en çok satan HB’ler arasında yerini almıştır.

3.    Hatcback Arabalar | Volkswagen Polo

En başarılı kompakt arabalar dendiğinde akla gelen Volkswagen polo, teknik özellik ve görünüm açısından oldukça başarılı olup dünyanın dört bir yanında satışı yapılan araçlardandır. Volkswagen polo, Türkiye’de de önemli bir konumda olup 2022 yılında 3838 adet satmıştır.

4.    Opel Corsa

Opel Corsa satın alınması en mantıklı araç statüsünde Avrupa’da 3 kez üst üste ödüle layık görülen otomobil markasıdır. Son derece donanımlı olan otomobilin 2022 yılında satışı 2215 olarak kaydedilmiştir.

5.    Volkswagen Golf

Volkswagen Golf, en çok satan Hatcback arabalar listesine 5.sıradan giriş yapıyor. Kaliteli ve konforlu olması ailelerin daha çok ilgisini çekerken, sportif tasarımı daha çok gençlere hitap ediyor. Volkswagen Golf C2 sınıfındaki araçlar, 2022 yılında 1593 adet satmıştır.

6.    Citroen C3

Adını sıkça duyduğumuz Citroen C3 model arabalar, daha yuvarlak görünüme sahip araçlardır. Teknolojinin gücüyle geliştirilmiş Citroen C3 B2 sınıfı, 1486 adet satmıştır.

7.    Peugeot 308

Sevilen HB arabalar arasından Peugeot 308, en çok satan bir diğer modeldir. Az yakıtla çok yol kat etmek isteyenlerin tercihi olan araba, 1225 adet satmıştır.

8.    Citroen C4

hatcback-arabalar

Güçlü tasarımı ile dikkat çeken Citroen C4, konforlu bir sürüş deneyimi yaşatıyor. Sürüş destek teknolojisinin yer aldığı araç, kullanım kolaylığı sağlayarak memnuniyet garantisi vermektedir. Aracın 2022 yılında satışları 887 olarak kaydedilmiştir.

9.    Skoda Scala

Hatcback arabalar içinde yer alan Skoda Scala, üst düzey bağlantı seçenekleri ve güvenlik önlemleri ile çok yönlü bir kullanıma sahiptir. C2 sınıfındaki bu araç 849 adet satmıştır.

10. Seat İbiza

Seat İbiza küçük görünüme sahip, genç yaşlı pek çok kesimin rahatlıkla kullanacağı bir araçtır. Yeni İbiza modellerinde yapılan iyileştirmeler ile eskiye nazaran daha kullanışlıdır. Satış rakamlarına bakıldığında ise 2022 yılın verilerinde 813 adet satışı yapılmıştır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *