1. Anasayfa
  2. Araç Kiralama
  3. Kiralık Karavanlar İle Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Kiralık Karavanlar İle Karadeniz’de Gezilecek Yerler

«
Kiralık Karavanlar İle Karadeniz'de Gezilecek Yerler

Kiralık karavanlar ile Karadeniz turu yapmak belki de çoğumuzun en büyük hayalleri arasın da yer alır.  Konfor alanında kendi rotamızı belirlediğimiz bir doğa gezisi ruhumuza iyi gelecektir. Şehrin gürültüsü ve telaşeleri arasında koca bir ömrü yitirip giderken, köy hayatlarına ve doğaya özlem duymamızın en temel sebebi budur.

Hele ki yaşadığımız bu korona virüs salgınında, evlerimize kapatıldığımız günlerde keşke karavanla tura çıksak dediğimiz anlar fazlasıyla olmuştur. Doğaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyar olduk. Evde dört duvar arasında yaşamaktansa sabah gözümüzü kiralık karavanlar da maviliklere ve yeşilliğin getirdiği büyüye kaptırmak sanırım hepimiz için büyük bir hediye olur. Bizlerde bu gün sizler için Karadeniz’de gezilecek yerleri yazımızda paylaşıyoruz.

Kiralık Karavan İle Nereleri Gezebilirim?

Kiralık karavanlar
Kiralık karavanlar

Yaşadığımız coğrafya doğaüstü güzelliklere sahip olduğu için 7 bölgemizde de ayrı ayrı planlar yapabilir ve Kiralık karavanlar ile kendimize tatil rotası belirleyebiliriz. Akdeniz’den Ege’ye, Marmara’dan Karadeniz’e, İç Anadolu’dan Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine rota belirleyip tarihi yerler ve doğaüstü güzellikleri görebiliriz. Karantinada karavan kiralayarak her bölgemizde ki güzellikleri keşfeder ruhumuzu besleriz.

Düşünün ki çok güzel bir deniz ve yeşillik var. Tamamen sessizlik ve huzur hâkim. Böyle bir yerde yeni güne merhaba demek istemez misiniz? Buna hayır diyebilecek bir insan olduğunu düşünmüyorum. J O zaman gelin birlikte rotamızı oluşturalım. İlk rotamız ülkemizin yeşillik diyarı, hırçın maviliği olan Karadeniz’imiz olsun. Öncelikle sırasıyla kamp kurabileceğimiz alanlarla haritamızı belirlememiz gerekiyor.

1. Meşhur Abant Gölünün Sahibi Bolu

Karadeniz karavan rotası ile ilk olarak birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış kültür merkezlerinden birisi sayılan Bolu şehrimizin güzelliklerinden başlıyoruz. Özellikle karavan kamplar için uygun milli parklara düzenleme getirilmesi ile kamp severlerin uğrak yerlerinden birisi haline gelmiştir. Kamp olanağı sunan sarı alan, göçlük, değirmen özü ve üst yaka yaylası ön plana çıkmaktadır.

Ancak son zamanlarda Yedigöller Milli Parkı karavan kampçılar için düzenlendiğinden en çok tercih alanları arasında ön plana çıkmaktadır. Ama tabi sadece kamp kurmak yeterli olmayacağı için gün içerisinde Bolu Müzesi, Göynük Evleri, Akşamseddin Türbesi, Yıldırım Beyazıd ve Kanuni Cami, Sultan Hamamı, Abant Gölü ve Gölcük Tabiat Parkı gibi tarihi ve doğaüstü güzellikleri de görmenizi Karadeniz turu harita güzergâhınıza eklemenizi tavsiye ederiz.

2. Yer Altı Zengini Zonguldak

Zonguldak denilince aklımıza ilk yer altı kaynaklarının oluşturduğu zenginlikler gelir. Ama yerin üzeri de en az altı kadar zenginlik doludur. Her sene yerli ve yabancı turistin en uğrak yerlerinden birisidir. Özellikle Tas Gölü Milli Parkı ile karavancıların göz bebeği olduğu kesindir.

Bunun yanı sıra Karadeniz karavan kamp alanları olarak sayılan Çavuşağzı Koyu, Harmankaya Şelalesi ve Filyos kamp alanı da karavancıların listelerinde yer alıyor. Ama Kiralık karavanlar ile kamp yaparken tarihi Filyos Antik Kenti ve Ereğli Kalesini gezmeyi asla unutmayınız. Mutlaka tarihi güzelliklerini görmeli ve Ereğli ilçesini de gidip oraları da görmenizi tavsiye ederiz.

3.Çeşitli Kültürlere Ev Sahipliği Yapmış Bartın

Kiralık karavanlar
Kiralık karavanlar

Karadeniz turu neşeli olsun diye düşünüyorsanız kesinlikle Bartın’da bir iki gece konaklamalısınız. Tarihi ve coğrafi açıdan zenginlikler ile donatılmış bir ilimiz. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olması ile çeşitli kültür özellikleri ve inançlara sahiptir. Mesela Ulukaya Şelalesi’nin suyundan içerseniz rivayete göre aşk acısından kurtulacağınıza inanılıyor. Acıdan kurtulur musunuz bilmiyorum ama buraya kadar gelmişken görmeden gitmemeniz gereken bir yer olduğuna inanmaktayım.

Bir diğer rivayete konu olan yeri ise Delikli Şili bölgesidir. Adını kavuşamayan iki sevgiliden almıştır. Oradan geçerken dilek dilenir ve olması beklenir. Bu alanda ayrıca yamaç paraşütü sevenler için etkinliklerde düzenlenmektedir. Tabi birde Gürcüoluk Mağarası vardır ki astım hastalığına iyi geldiğine inanılmaktadır. Fatih Sultan Mehmet Bartın için “Lala Lala Çeşm-i Cihan Bu Mu Ola?” diye söylediği güzel şehrimizdir.

Güzelcehisar Koyu, İnkumu Plajı, Gergece Şelalesi, Yalı Mevki, Zeni Yaylası ve say say bitiremeyeceğimiz güzellikleri mevcuttur. Bu kadar Bartın’ın güzelliklerinden bahsetmiş iken Küre dağları karavan gezisinde olmazsa olmaz diyebileceğimiz noktalardan birisidir. Bartın Çayından başlayarak Doğu Kızılırmak’a kadar uzanan eşsiz güzelliği ile büyüleneceksiniz.

4. Kiralık Karavanlar İle Kastamonu

Güneyinde Ilgaz dağları kuzeyinde küre dağları bulunmakta olan bu şehir de yılın hangi mevsimi giderseniz gidin eşsiz bir güzellik sizi kucaklıyor olacaktır. Kiralık karavanlar ile giden kampçıların Kastamonu da vazgeçilmez gördüğü yer Gideros Koyudur. Tamamen Akdeniz ve Eğe’ye benzerliği sebebiyle insanların ilgisini çekmiştir.

Kirazlı Yaylası fotoğrafçıların uğrak yeri iken Çatak Kanyonu cam terası ile yerli ve yabancı turistlerin ilgilerini çekmektedir. Kastamonu tarihi bir kent olduğundan dolayı oralarda kiralık karavanlar ile kamp yapacaksanız mutlaka Ilgaz dağlarında kayak yapmayı, Kastamonu kalesi ve saat kulesini gezmeyi, Pompeipolis Antik Kentini görmeyi ve Arkeoloji Müzesi ile Etnografya Müzesini gezmeyi ihmal etmeyiniz.

5.Karavancıların Uğrak Yeri Sinop

Yolcuların dikkatine karavan turu rotamızda ismini Amazon Kraliçesi Sinope’den alan güzeller güzeli Sinop şehrimiz bulunmaktadır. Kamp alanları ile ünlü şehrimiz Kiralık karavanlar ile gezilmeye yılın her anında izin veriyor. Erfelek Tatlıca Şelaleleri, Akliman Plajı, Akgöl ve Hamsilos Koyu ile gelen misafirlerine eşsiz güzelliklerinden sunuyor.

Özellikle Hamsilos Koyu buzulların aşınması ile dünyada bağımsız olarak oluşmuş tek koy olma özelliği ile yerli yabancı turistlerin uğrar yeridir. Ancak tarihi yerleri olarak; Tarihi Sinop Cezaevi,   Arkeoloji ve Etnografya Müzelerini, İnaltı Mağarası ve Ağcaçal Mağaralarını da gezmeyi unutmayınız.

6.Yayla Şenlikleri Ordu

Kiralık karavanlar
Kiralık karavanlar

Eğer temmuz ayında Doğu Karadeniz gezisi yapıyorsanız mutlaka Ordu Perşembe Yaylası şenliklerine katılarak yöresel oyunlar ve güreş müsabakalarını izlemenizi tavsiye ederiz. Temmuz ayında gidemeyecekseniz bile Ulugöl Tabiat Parkı, Yason Kilisesi, Boztepe, Ohtamış Şelalesi, Çişeli Şelalesi ve Çambaşı Yaylası gibi alanlarında doğa gezisi yapmayı ihmal etmeyin.

Teleferik ve yamaç paraşütü etkinliklerine katılabilir kamp alanlarında ki doğa sporlarında eğlenebilirsiniz. Kiralık karavanlar ile genellikle kamp kurmayı tercih edenler Küpkaya Kanyonu veya Arslanlar Kamp alanını tercih etmektedirler. Tarihi yerlerini de gezmeyi düşünürseniz; Ters Ev, Kordon Tepe, Kurul Kalesi, Ablat Taşı, Ünye Müze Ev, Turnasuyu Vadisi ve Etnografya Müzelerini mutlaka görmeye gitmelisiniz.

7.Fındığın Başkenti Giresun

Doğu Karadeniz karavan turunuz da atlamamanız gereken yeşilin her tonu ve müthiş güzellikleri ile size kucak açan fındık’ın ana vatanı Giresun’un,  geçmişi Antik Çağa dayanmaktadır. Bu sebepten dolayı tarihi gezmeniz gereken yerleri de fazlasıyla mevcuttur. Yeniköy Mağarası, Büyük Sarkıt Mağarası,  Cenevizliler tarafından yapılan Kuşluhan Kalesi, Giresun Adası ve Müzesini mutlaka gezmelisiniz.

Oksijen deposu sayılan Paşakonağı Yaylasında veya Dokuzgöz Milli Parkında kiralık karavanlar ile kamp yapabilir, Kümbet Yaylasını ve Kuzalan Şelalesini gezebilirsiniz. Ancak asla atlamamanız gereken bir yer var ki gelen bir daha geliyor. Mavi Göl dere şeklinde akan tek göl olma özelliğiyle akışında oluşturduğu renk cümbüşü gelenleri mest ediyor. Giderseniz orada bizler için de fotoğraf çekinmeyi unutmayınız. J

8.Gastronomi Şehri Trabzon

Kiralık karavanlar
Kiralık karavanlar

Karadeniz turu rotaları arasında olmazsa olmaz diyebileceğimiz Trabzon hırçın denizi, lezzetli yemekleri ve tarihi dokusuyla ziyarete gelenleri mest ediyor. Hele ki Hıdırnebi tepesine gidip salıncaklara bindiğiniz zaman kuş misali Trabzon semalarının keyfini sürmelisiniz. Tarihi ve medeniyet geçmişi farklı kültürleri barındırdığından dolayı gezilecek manastırları ve müzeleri mevcuttur.

Bunlardan en önemlisi Sümela manastırıdır. Bunun haricinde Trabzon Ayasofya müzesi, Trabzon Atatürk köşkü, Trabzon Kalesini ve Hamsi köyü gezmeyi unutmayınız. Tam bir kültür mozaiği oluşturan şehrimiz de Kiralık karavanlar ile yapacağınız gezilerinizde Uzungöl ve Karester Yaylasını, Araklı Pazarcık Yaylasını ve Kiraz Yaylasını kamp kurmak için tercih edebilirsiniz.

9.Çayın Başkenti Rize

Karadeniz turu en iyi hangi ayda yapılır? Sorusuna cevap vermek gerekirse yıl içerisinde sıcaklık farkı en az olan bölgemiz olduğundan dolayı ne zaman giderseniz gidin görsel bir doğa şöleni sizi karşılıyor olacak. Yılın her mevsimi size doğa, bin bir çeşit yüzünü göstermektedir. Ancak rahat bir gezi için yaz aylarını tercih etmelisiniz.

Sıradaki rotamız çayın başkenti, yeşilin en güzel tonlarını koynunda barındıran Rize’miz. Güzel yaylaları ve şelaleleri ilk gördüğünüz an sizi şaşırtmasın tertemiz havası ile mutlu olacağınız bir yer. Ölmeden önce görülmesi gereken yerlerin başında Gito Yaylası ve Elevit Yaylası gelmektedir. Kiralık karavanlar ile kampçıların en uğrak yerleri arasındadır. Anzer balını tatmayı, Yedigölleri ve Gelintütü Şelalesini görmeden Rize’den ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

10. Güzel İnsanların Şehri Artvin

Güzel insanları olan kıymetli şehrimizdir. Artvin de yol tarifi sorayım derken birilerinin çayını ya da yemeğini yemeniz büyük olasılıktır. Misafir severlikleri hayal ettiğinizden daha uç seviyededir. Kiralık karavanlar ile tatil yapayım derken bir anda birinin evinde uyurken kendinizi bulabilirsiniz. Uğradığınız girdiğiniz her dükkânda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün resmini görmeniz mümkündür.

Artvin’de gezilip görülecek fazlaca kilise mevcuttur. Dolishane Kilisesi, Opiza Manastırı bunlardan sadece birkaçıdır. Artvin Kalesi, Cehennem Deresi Kanyonu, Gevhernik Kalesi, Hopa Kültür Evi ve Müzesi, Artvin Cam Teras, Mençuna Şelalesi en çok ziyaret gören turistik yerleridir. Kış aylarında giderseniz Atabarı Kayak Merkezini de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Kafkasör Orman İçi Kamp Merkezi kiralık karavanlar ile kamp yapanların en çok tercih ettiği alanlardır.

Karadeniz Turu Kaç Gün Sürer?

Aslında sorunun tam  bir yanıtı yoktur. Bizce en az 30 gün ayrılmalı gezilecek ve görülecek tarihi ve doğa güzellikleri o kadar fazla ki dur şuraya gitmeyelim diyebileceğiniz bir yer değildir. Kiralık karavanlar ile 1 aylık bir gezi planlarsanız sırasıyla tüm şehirleri gezebilirsiniz ama buna imkân yoksa bile tek tek şehirleri gezerek tüm güzellikleri keşfetmenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *