1. Anasayfa
 2. Teknoloji
 3. Otel Wifi Sistemleri Güvenilir mi?

Otel Wifi Sistemleri Güvenilir mi?

«
otel-wi-fi-1

Güvenliğin her geçen gün daha da önem kazanması ve bilgiye ulaşımın her zamankinden daha kolay olması otel wifi sistemleri güvenilir mi sorusunu akıllarla getirmektedir. Günümüzde hemen her alanda kullanılan wifi otellerde de sıklıkla kullanılmakta ve bu da büyük bir güvenlik sorununu ortaya çıkarmaktadır.

Otel Wifi Sistemleri Nedir?

Bilgiye erişimin oldukça hızlı olduğu günümüzde wifi hemen her alanda etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Otel wifi sistemleri otellerin ortak modem ile birlikte müşterine sunduğu internet hizmetidir.

Kullanılan modemin ortak olması birçok güvenlik sorununun baş göstermesine neden olmakta bu durum fazla tedbirli olmayı gerektirmektedir. Özellikle güvenliğinden şüphe duyulan otelin wifi ağı kullanılarak banka bilgileri gibi bilgilerin girilmesi sonradan dönüşü olmayan bazı durumlara sebebiyet verebilecektir.

Otel wifi sistemleri
Otel wifi sistemleri

Otellerde Wifi Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler

Çoğu kişi tatilde olsa bile bulunduğu otelden internet üzerinden çalışmasını sürdürmektedir. İnternet sıkıntısı çekenler bu durumda otelin wifi ağını kullanarak internet erişimini sürdürmektedir. Gerekli önlemler alındığı takdirde bu durumdan zarar görmeden çıkmak mümkündür.

 • Otellerde wifi güvenliği için ilk şartlardan biri güvenilebilir bir otel tercihinde bulunmaktır. Özellikle tatilde otel internetini kullanacak olanların bu duruma ayrıca dikkat etmeleri gerekmektedir.
 • Otel internetini kullanmak zorunda olanlar kendileri için çok büyük öneme sahip bilgilerini bu wifi ağı üzerinden girmemeleri gerekmektedir. Böyle durumlarda mümkün olduğunda telefon üzerinden mobil ağ ile çalışmaya özen gösterilmelidir.
 • Otel wifi sistemleri ile ağa bağlanılacak olan cihaza gerekli antivirüs programlarının yüklenmesi gerekir. Güvenlikten bağımsız olan cihaz dışarıdan gelecek saldırılara açık bir hale gelecektir.
 • Güvenliğinden şüphe duyulan wifi ağından olabildiğince uzak durulması gerekir. Bazı kişiler otel wifi adına yakın bir wifi adı kullanarak daha fazla kişiyi çekmeyi amaçlayabilmektedir. Otel çalışanlarından alınacak bilgiye göre doğru wifi ağına bağlanılmalıdır.
 • Cihaz üzerindeki verilerin şifrelenmesi alınacak diğer önlemlerden biridir. VPN ile IP adresinin gizleniyor olması herhangi durumda bilgilerin karşı tarafa geçmese engel olacaktır.

Siber Saldırganların Sıklıkla Kullandığı Yöntemler

Tatil sezonunun açılması ile birlikte siber saldırı planlayanların hedeflerinde ise tatilcilerin gözde mekanlarından biri oteller gelmektedir. Çoğu kişi otele ait olduğunu düşündüğü wifi ağı ile sosyal medya başta olmak üzere birçok ağa ulaşım sağlamaktadır.

Saldırganların kullandığı bazı yöntemler, farkında olmadan birçok kişinin bilgisine erişim sağlamasına neden olmaktadır. Siber saldırı planlayanların sıklıkla kullandığı yöntemler ‘’Honeypot’’ ve ‘’Evil Twin’’ olmaktadır.

Honeypot diğer bir adıyla bal küpü denilen yöntemle saldırganlar otelin wifi ağı adına benzer bir adı kullanarak o şekilde birçok kişiyi tuzağına düşürmeyi planlamaktadır. Honeypot tuzağına düşmek istemeyenlerin cihazlarındaki şifrelerime işlemlerini daha planlı yapmaları ve karmaşık bir şifre tercih etmeleri gerekmektedir.

Korsanların otel wifi sistemleri güvenliği için tehdit oluşturan diğer yöntemlerinden biri de Evil Twin yani diğer adıyla şeytan ikiz olmaktadır. Bu yöntem tamamen otelin kendi wifi ağı üzerinden yapılan bir saldırı biçimi olmaktadır.

Cihazlarında gerekli önlemleri almayan ve otomatik bağlanma özelliği açık olanların hedef alındığı yöntemle kişiler farkına varmadan bu tuzağa düşebilmektedirler. Korsanların sıklıkla kullandığı bu yöntem birçok kişinin mağduriyet yaşamasına neden olmaktadır.

Otel wifi sistemleri hakkında şüphe duyulan bir wifi bağlantısı yapmamak adına;

 • Birbirine çok yakın olan wifi isimlerine şüphe ile yaklaşılması otel personelinden gerçek wifi ağı adı alınmalıdır.
 • Kişiler bilgilerin yoğun olarak kullanıldığı bankacılık, rezervasyon, fatura gibi online işlemlerin kendi mobil cihaz, 3G ya da 4G bağlantıları ile yapılması gerekmektedir.
 • Cihaz üzerinde kayıtlı görünen wifi ağlarının belli aralıklarla temizlenmesi güvenlik açısından alınması gereken önlemlerden biri olmaktadır.
 • Cihazın otomatik olarak wifi ağına bağlanma özelliğinin kapatıldığından emin olunması gerekir. Siber saldırganların en çok dikkat ettiği konulardan biri bu olmaktadır.
 • Yanlış şifre girme tekniği kullanarak otel wifi sistemleri güvenliği hakkında bilgi sahibi olunabildiği gibi cihazın dışarıdan takip edilip edilmediğini öğrenmek de mümkün olmaktadır.
 • Cihaz kullanılmadığı süre içerisinde wifi ağının kapalı tutulması dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı bir önlem oluşturacaktır.
 • Şifre doğrulama tekniği ile bağlanılan bir ağ çok daha güvenli olacaktır.

Güvenlik geçmişten günümüze har daim insanlar için ön planda olmaktadır. İnternetin yaygın olarak kullanılması da bu yönde yapılan saldırıları arttırmaktadır. Yapılan saldırılardan her alanda etkilenmemek adına gerekli tedbirlerin önceden alınması gerekir.

Oteller her ne kadar müşterilerin bilgi güvenliği için çaba harcasalar da siber saldırganlar otel çalışanlarına fark ettirmeden müşterileri mağdur durumda bırakabilmektedir. Otel wifi sistemleri bu konuda daha fazla tedbir almayı ve dikkat etmeyi gerektirmektedir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *