1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Oto Kurtarıcı Ehliyeti Nedir?

Oto Kurtarıcı Ehliyeti Nedir?

«
oto-kurtarici-ehliyeti

Oto kurtarıcı ehliyeti yasal olarak iş makinesi kullanma durumunun alınan eğitimler neticesinde belgelendirilmesidir.

Alınan eğitimlerin ardından yapılan sınav sonucuna göre oto kurtarıcı operatörü ehliyeti verilmektedir. Bu ehliyete sahip olmak isteyen bireylerin yerine getirmeleri gereken bazı şartlar ile birlikte yapmaları gereken bazı işlemler bulunmaktadır.

Son zamanlarda araç fiyatlarına gelen yüksek artışlarla birlikte aynı araçlar daha uzun yıllar kullanılmak durumunda kalınmaktadır. Eski araç kullanımının artması ile arızalı araç sayısı da sürekli olarak artmaktadır. Bu gibi durumlarda da oto kurtarıcılara ihtiyaç duyulmaktadır.

Oto Kurtarıcı Ehliyeti Nasıl Alınır?

Oto kurtarıcı ehliyeti alarak oto kurtarıcı operatörü olmak için yapılması gereken ilk iş, iş makinesi kursuna kayıt olmaktır. Ardından da hangi aracın operatörlük belgesi alınacaksa o belgenin seçilip alınması gerekir. Belge alınacak olan kursun Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olması gerekir. Kurs kaydının tamamlanmasının ardından gerekli direksiyon ve teorik sınavlarının tamamlanması gerekmektedir.

Yapılan sınavda oto kurtarıcıyı gereklerine uygun ve emniyetli kullananlar başarı sayılarak operatörlük belgesi almaya hak kazanacaklardır. Bu işlem için önceden kamyon ehliyetinin olması gerekir.

Oto Kurtarıcı Ehliyeti Almak İçin İstenen Belgeler

Oto çekici aracı alarak bu işi yapmak isteyenler gerekli ehliyete sahip olmak durumundadırlar.  Yani kişilerin mesleki yeterlilik belgesinin olması gerekmektedir. Ehliyet sınıfı olarak göz önüne alındığında çekici kamyon C sınıfı, kamyonet ise B sınıfı ehliyeti alınması şartı aranmaktadır.

K belgesi Esnaf ve Sanatkarlar Odasından alınabilen taşımacılık faaliyet için verilen yetki belgesidir. Oto çekici işi yapmak isteyenlerin sermaye şirketi ya da şahıs şirketi kurması gerekir.

Oto Kurtarıcı Ehliyeti Kursuna Katılma Şartları

oto-kurtarici-ehliyeti
Oto Kurtarıcı Ehliyeti

Oto kurtarıcı kursuna katılarak ehliyet almak için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekir.

  • En az ilkokul mezunu olunması,
  • 18 yaşının doldurulmuş olması,
  • Kanunun 41.maddesi e bendinde yer alan T.C.K maddelerinden mahkumiyet olmamak,
  • Yönetmelikte yer alan şekilde ruh sağlığı ve vücut yapısına sahip olmak gerekmektedir. Oto kurtarıcı belgesi almak isteyenler için daha önceden herhangi bir ehliyetin olmasına gerek yoktur.

Oto kurtarıcı işi yapmak isteyenlerin ilk olarak oto çekiciye sahip olmaları gerekir. Ardından sigorta şirketleri ile anlaşma yapılması veya bu iş için geniş bir çevreye sahip olmak gerekmektedir. İhtiyaç durumuna bağlı olarak oto çekici talebi değişiklik gösterebileceğinden oto çekici almadan önce sigorta şirketleri ile görüşmek daha doğru olacaktır.

Oto kurtarıcı ehliyeti alarak bu alanda çalışmak isteyenlerin illa sıfır araba almalarına gerek yoktur. İkinci el araba alan alım satım platformları üzerinden de ikinci el oto çekici bulabilmek mümkündür. Orta düzeyde bir sermaye bu iş için yeterli olacaktır.

Oto kurtarıcı ehliyeti fiyatı her sene güncellenmekte, alınacak olan ehliyetin sınıfına göre ücretler değişiklik gösterebilmektedir. Araç trafiğinin yoğun olarak yaşandığı yaz mevsimi oto kurtarıcıya en fazla ihtiyaç olunan mevsimdir. Diğer yandan kış aylarında hava durumunun etkisi de bu araçlara olan talepte doğrudan etkilidir.

Araba ve ehliyet konularından sonraki gelen bir diğer konu da Trafik Sigortası’dır. Trafik Sigortası Nedir? ve neden zorunludur bunu anlattık.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *