1. Anasayfa
  2. Araç Bakım
  3. TÜVTÜRK Araç Muayenesi Nedir? Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

TÜVTÜRK Araç Muayenesi Nedir? Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

«
tuvturk-arac-muayenesi

TÜVTÜRK araç muayenesi sayesinde araçların kusurları vs. kontrol edilir. Bu muayeneyi her otomobil sahibinin belli aralıklarla yaptırması gerekmektedir.

Otomobiller, şüphesiz hayatımızın değişilmez bir parçası. Birbirinden farklı amaçlarla kullanılan otomobillerin hayatımızı fazlasıyla kolaylaştırdığı tartışılmaz bir gerçek. Günümüzde birçok otomobil firması, birbirinden şık ve teknolojik otomobiller üretmeye devam ediyor.

Bu yazımızda sizler için özellikle otomobil sahiplerini yakından ilgilendiren bir konuya değinmeye çalışacağız. Otomobillerin belli aralıklarla bir muayeneden geçmeleri gerekiyor. İşte yazımızda sizler için bu muayenenin bazı detaylarından bahsetmeye çalışacağız. Böylelikle araç muayenesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir ve TÜVTÜRK randevu alarak aracınızı muayeneye götürebilirsiniz.

Araç Muayenesi Nedir ? Ne İşe Yarar?

TÜVTÜRK araç muayenesi sayesinde motorlu ve motorsuz araçların yolcu ve trafik güvenliğine uygun olup olmadığı tespit edilebiliyor. Bu muayenede araçların birçok açıdan teknik yeterlilikleri ölçülüyor.

Araçlar bu muayeneden geçebilirlerse sorunsuz şekilde trafiğe çıkmaya devam edebiliyorlar. Kısacası araç muayenesi, otomobillerin birçok kısmının kontrolden geçirilmesi olarak tanımlanabilir.

Araç Muayenesi Zorunlu Mu?

tuvturk-arac-muayenesi
TÜVTÜRK Araç Muayenesi

Araç muayenesi, otomobilin türüne göre belli aralıklarla bir yapılmak zorunda. Eğer bir otomobilin muayene zamanı geçtiyse otomobilin sahibi para cezasına çarptırılabilir, hatta otomobil trafikten men edilebilir. Bu yüzden aracınızın muayenesini belirlenen süre içerisinde yaptırmanız kesinlikle şart.

Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Yaptırılır?

Araç muayenesini belli aralıklarla yaptırmanın zorunlu olduğunu tekrar hatırlatalım. Aksi takdirde otomobil sahipleri bazı cezalarla karşı karşıya kalabiliyor. Araç muayenesinin zamanı aracın türüne göre değişiklik gösteriyor.

Araç Muayenesi Zamanı

Binek ve resmi otomobillerin 3 yaşını doldurdukları zaman muayeneye girmeleri gerekiyor. Ayrıca bu otomobiller ilk 3 seneden sonra her 2 senede bir muayeneden geçmek zorundalar.

Lastik tekerlekli traktörlerinde yine 3 yaşını doldurdukları anda muayeneye girmeleri şart. Bu araçlar ilk 3 seneden sonraysa her 3 senede bir muayeneye katılmak zorundalar.

İki ya da üç tekerlekli araçlar ve römorkları, yine 3 yaşını doldurduklarında muayeneye girmek zorundalar. Bu araçların ilk 3 seneden sonra her iki senede bir muayeneye götürülmeleri gerekiyor. Tüm bu araçların haricinde kalan motorlu taşıtlar ve römorkları ise her yıl muayeneden geçmek zorundalar.

TÜVTÜRK Araç Muayenesi Randevusu Nasıl Alınır?

tuvturk-arac-muayenesi

TÜVTÜRK araç muayene randevu ücretsiz olarak internetten kolayca alınabiliyor. Bu işlemi sizlere kafanızı fazla karıştırmadan basitçe anlatmaya çalışacağız. Aracınızı muayeneye götürmek istiyorsanız, yazımızın devamındaki adımları izleyerek hemen bir araç muayenesi randevusu alabilirsiniz.

Araç Muayene Randevu

  • Araç randevu yani muayene randevu almak için İlk olarak TÜVTÜRK araç muayene randevusu linkine tıklayın
  • Sonrasında karşınıza gelen sayfada “Plaka No” kısmına aracınızın plakasını yazın. Ardından “Ruhsat Seri ve No” kısmını doldurduktan sonra “Şehir” yazan kısmında şehrinizi seçerek ‘DEVAM’ butonuna tıklayın.
  • Ardından açılan sayfada aracınızın türünü seçtikten sonra diğer adımda muayene türünü seçebilirsiniz.
  • Sonrasında açılan ekranda aracınızın sigorta durumu ve borç durumu çıkacaktır. Eğer aracınızın borcu varsa borcu ödemeden diğer adıma geçemezsiniz. Aracınızın borcunu ödedikten sonra ‘DEVAM’ tuşuna basarak diğer adıma geçebilirsiniz.
  • Bu işlemlerden sonra karşınıza sırasıyla randevu tarihini, muayene istasyonunu ve randevu saatini seçebileceğiniz sayfalar gelecektir. Bu sayfalarda seçimlerinizi isteğinize göre yapabilirsiniz.
  • Tüm bu adımları geçtikten sonra son olarak “Ad”, “Soyad” ve “Cep Telefonu” gibi kısımları doldurarak ‘RANDEVUYU ONAYLA’ butonuna basabilirsiniz.

Tüm bu adımlardan sonra TÜVTÜRK araç muayenesi randevusu alma işleminiz tamamlanmış olacaktır. Eğer randevu alma yerine muayene sorgulama yapmak istiyorsanız, araç muayene sorgulama linkine tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *