1. Anasayfa
  2. Taşıt Sigortası
  3. Trafik Sigortası Nedir? | Zorunlu Trafik Sigortası

Trafik Sigortası Nedir? | Zorunlu Trafik Sigortası

«
Trafik Sigortası Nedir? | Zorunlu Trafik Sigortası

Trafik sigortası nedir ve neden zorunludur gibi sorular sizin aklınızın karışmasına neden olmaktadır. Özellikle zorunlu olmasının ve önemli bir detay olmasının sizleri daha da strese soktuğunun farkındayız. Şimdi size trafik sigortası hakkında bilmeniz gerekenleri detaylı bir şekilde anlatacağız! Hazırsanız başlıyoruz…!

Trafik sigortası, trafiğe çıkacak olan tüm araç sahiplerinin yaptırmasının zorunlu olduğu bir sigorta çeşididir. Bu sigortada amaç kaza geçiren kişileri, kazada oluşan maddi hasarlarının ödenmesine kolaylık sağlamaktır.

Kaza anında araca zarar geldiği gibi kişilere de zarar gelebilmektedir. Bu durumda kusurlu olan kişilerin bedeninde oluşan zararları da karşılamaları gerekmektedir. Bu aşamada da trafik sigortası kişilerin kurtarıcısı niteliğinde olmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortasında Basamak Kavramı

Trafik sigortası nedir sorusu ile beraber trafik sigortası basamakları nedir, sorusunun da en çok merak edilen sorular arasında yerini aldığını söyleyebiliriz. Basamaklar kişilerin hem ödüllenmesinde hem de cezalanmasında etkili olduğu için detaylı bir şekilde bilinmesi gereklidir.

Taşıt sigortası basamakları 7 adettir. Kişilerin poliçe dönemlerine göre ise basamak değeri değişmektedir. Bu yüzden de trafik sigortasının her yıl yenilenmesi istenilmektedir.

Trafiğe ilk defa çıkacak kişilere 4. Basamakta yer verilir. Sürücünün sigorta poliçe dönemi boyunca herhangi hasar kaydı olmaması halinde ise kişilerin basamağı 5’ e yükseltilmektedir. 5. Basamağa yükselmesi halinde ise sürücüler % 10 indirim hakkı kazanmaktadır.

Trafiğe çıkasının ikinci yılında da araç sahibinin tazminata tabi tutulmaması halinde 6. Basamağa yükselmektedir.  Bu da kişinin % 15 hasarsızlık indirimi almasını sağlamaktadır. Aynı istikrarda devam eden sürücü üçüncü yılında 7. Basamağa yükseltilmektedir. Bu da aynı zamanda hasarsızlık indiriminin % 20 oranında artması demektir.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları 2022

Trafik Sigortası Nedir? | Zorunlu Trafik Sigortası

Trafik sigortası nedir sorusu günümüzde araç kullanımının artması ile daha sık sorulan bir sorudur. Bu anlamda ise araç sahiplerini en çok ilgilendiren konu ise bu sigorta işlemlerinin fiyatıdır.

Trafik sigortası fiyatları sürücülerin kullanmış olduğu araç türüne, yukarıda bahsedilen trafik sigortası basamaklarına ve araç kullanılan ile göre değişkenlik göstermektedir. Bu etkenler ile beraber de sigorta fiyatlarının da her ay değişi gösterdiği söylenebilmektedir.

Sigorta Bilgi Merkezi tarafından her ay kişilere trafik sigortasının tavan fiyatları bildirilmektedir. Sigorta ile ilgilenen şirketler ise bu tavan fiyatlarını göz önünde bulundurarak teklif vermektedirler. Bu bakımdan her sigorta firmasının fraklı fiyatlandırmalarının olduğu söylenebilmektedir. Sizler de trafik sigortası hakkında bilgi almak istiyorsanız sigorta şirketlerinden teklif alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *