1. Anasayfa
  2. Meraklısına
  3. İnşaat Vinci Nasıl Çalışır?

İnşaat Vinci Nasıl Çalışır?

«
insaat-vinci

İnşaat vinci, inşaat sektöründe kullanılan önemli iş ekipmanlarından biridir. Binaların şantiyelerde sabit veya hareketli olarak üretilmesinde ve yüklerin de düşey veya yatay bir eksende taşınmasına da yardımcı olur.

Az katlı yapılar için iskele tarzı platformlar, gerekli malzemelerin en üst noktaya kaldırılmasına yardımcı olurken, gökdelen tarzı yapılarda yüksek ve farklı formlarda inşaat vinçlerin kullanılması, zaman tasarrufu ve pratiklik sağlayarak üzerindeki yapıların bitirilmesine yardımcı olur.

Makinenin ağırlık taşıyan kısmına BOM denir. Bu bölümde onu dengede tutan denge taşları oldukça önemlidir. Binanın yüksekliğine göre ayarlanabilirken her yüksekliğe kolayca uyum sağlarken farklı inşaat vinç çeşitleri işin doğasına uygun çözümler sunma konusunda başarılıdır.

İnşaat Vincin Fonksiyonları

İnşaat vinç yüksek yerlerde verimli yük aktarımı sağlarken çalışma alanının yüksekliğine göre kolay bir şekilde değiştirilebilir. Büyük ve hassas parçaların montajında çalışanlara kolaylık sağlar.

Uzun kolu çok geniş bir alanda çalışmasına imkan verir. İnşaat vinç yukarıda yapılacak işler için birbirine geçmeli raylı sistemler üzerinde yükselirken, sabit bir taban tercih edilmesi halinde vincin tabanı yaklaşık 10×10 metre ölçülerinde ve 180 ton ağırlığındaki beton blok üzerine oturmaktadır.

Vinç aynı alanda birçok yapı için kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Multifonksiyonel özelliği sayesinde birden fazla makinenin veya daha küçük yapılarda kullanılan iskeletlerin görevini tek başına yapar. İnşaat vinç olarak anılmasının sebebi ise ince ve uzun yapısıdır.

İnşaat Vinç Kurulumu

insaat-vinci
İnşaat Vinci

İnşaat vinci tüm şantiye alanını kaplayacak büyüklükte olması ve yüksekte çalışma gerektirmesi nedeniyle iş makinaları arasında tehlikesi en yüksek olan makinalar arasındadır. Makinenin devrilmesi, taşınan yükün düşmesi, operatörün düşmesi gibi farklı sebeplerden doğan iş güvenliği riskini yönetmek çok önemlidir.

Doğru yönetilmediği takdirde zaman ve ekonomik kayıplara ve iş kazalarına neden olur. Bu nedenle inşaat vinç montajı sırasında hiçbir güvenlik adımının atlanmaması kaza önlemenin ilk ve en önemli adımıdır. Montaj için şantiyeye getirilen vinç parçaları, belirlenmiş olan prosedüre uygun bir şekilde hazırlanarak, raylı sistemlere mekanik bağlantılar ile kolay bir şekilde bağlanır.

İlginizi çekebilecek bir yazımız var: TÜVTÜRK Araç Muayenesi Nedir?

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *