1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Engelli Araç MTV Muafiyeti Nedir?

Engelli Araç MTV Muafiyeti Nedir?

«
engelli-arac-mtv-muafiyeti

Engelli araç MTV muafiyeti engelli olan bireylerin Motorlu Taşıtlar Vergisinden muaf olması anlamına gelmektedir.

Sağlanan bu hakla birlikte engelli bireyler gerekli şartları taşıdıkları taktirde MTV vergisinden muaf tutulacaklardır. Engeli bireylerin haklarını korumak amacıyla yapılan bu uygulama için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar yer almaktadır.

Engelli Araç MTV Muafiyeti Şartları

Engelli araç MTV muafiyeti hakkından faydalanmak isteyenlerin bazı durumlara uygun olması ve gerekli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Buna göre engellilik durumu %90 ve üzerinde olan kişiler ile engellilik durumu %90 altında olanların sağlık raporlarında ‘’özel tertibat gerekli’’ ibaresinin olması gereklidir.

2022 engelli araç MTV muafiyeti için %90 ve altında engele sahip olan bireylerin bu durumu sağlık durumlarında belgelendirmesi gerekir. Ayrıca raporlarında ‘’özel tertibatlı veya özel tertibatlı hale getirilmiş taşıtlar ‘’ ibaresi yer almak durumundadır. %90 ve üzerin engeli bulunan bireylerde bu hak bireylere üzerine kayıtlı araçlar ile sağlanmaktadır.

Engelli Araç MTV Muafiyeti Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli araç MTV muafiyeti hakkından yararlanmak için adayların başvuru işlemlerini yerine getirmeleri gerekmektedir. Başvuru için bağlı bulunan il veya ilçe vergi dairelerine başvurularak engelli raporunun fotokopisi ve Engelliler Adına Kayıt ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Bildirim Formu doldurulup teslim edilmek durumundadır.

Yapılan kanun düzenlemeler ile birlikte engelli bireylerin yaşam standartları daha da kolay hale getirilmektedir. Bu kolaylıklardan biri de Özel Tüketim Vergisi ödenmeden araç alımı yapılmasıdır. Engel durumu %90 üzeri ve altın olanlar engelli aracı alabileceklerdir.

%40 Engelli Raporuyla Araç Almak

engelli-arac-mtv-muafiyeti
engelli araç mtv muafiyeti

Engel durumu %90 ve altında olan kişiler ÖTV (Özel Tüketim Vergisi)muafiyetinden yararlanmak istedikleri taktirde engellilik durumunu belgeleyen rapor almak durumundadırlar. Engelli sağlık raporunda ‘’özel tertibatlı araç kullanabilir’’ ibaresinin mutlaka yer alması gerekir.

Gerekli şartları taşıyan kişiler ve özel tertibatlı aracı yalnızca kendileri kullanabilmektedirler. Farklı kişilerin özel tertibatlı araç kullanımı yapması durumunda bu durumun cezası olmaktadır.

%90 Engelli Raporuyla Araç Almak

Engel durumu %90 ve üzerinde olanlar engelli raporlarında özel engel aracı kullanmaya engel bir yoktur yazısı olması durumunda özel araç kullanabileceklerdir. Engelli kişinin durumu araç kullanmaya uygun değilse engelli yakınları ÖTV indirimli araç alabilirler. Engellik durumu %90 ve üzerinde olanlar;

  • Zihinsel engeli olmaması durumunda 18 yaşında olanlar kendi üzerine araç satın alabileceklerdir.
  • Zihinsel engeli olan 18 yaşın üzerindeki bireyler adına vasi karar almak durumundadır.
  • Boşanan çiftlerin 18 yaşın altında engelli çocuğu bulunması durumunda araç alımını velayet sahibi kişi yapabilmektedir.
  • 18 yaş altında engeli araç alımında anne ve baba muvafakatname vermek zorundadır.

Engelli sürücüler sağlık raporunda yer alan özelliklere göre taşıt kullanabilmektedirler. Buna göre H sınıfı ehliyet türüne sahip olan engelliler ticari araç kullanamamaktadırlar.

Engelli araç MTV muafiyeti hakkından faydalanmak isteyenler gerekli şartları taşımaları durumunda bu haktan faydalanabileceklerdir. MTV indirim oranı engelli bireyin engel durumuna bağlı olarak değişmektedir. %90 üzeri ve altında engeli olanlar indirimlerden faydalanmak için bu engel durumunu sağlık raporu ile belgelendirmeleri gerekmektedir.

Sitemizde araba modelleri üzerine pek çok yazımız bulunmaktadır. Bu yazıları okuyarak modeller hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. En son eklediğimiz yazı da Volkswagen Vento Araba Modeli Nasıldır? yazısıdır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Hüseyi̇n

    Merhaba, makaleniz için teşekkürler! Engelli araç MTV muafiyeti ile ilgili bir sorum var. Bu muafiyet için aracın ne tür bir engelli raporu gerekmektedir? Bilgi verir misiniz?