1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Özel Tüketim Vergisi Muafiyeti (ÖTV Muafiyeti) Nedir?

Özel Tüketim Vergisi Muafiyeti (ÖTV Muafiyeti) Nedir?

«
ozel-tuketim-vergisi-muafiyeti

Özel Tüketim Vergisi muafiyeti kısa adıyla ÖTV muafiyeti farklı nedenlere bağlı olarak ödenmesi gereken vergiden muaf olunması durumudur.

Birçok mal ve hizmetin satışının gerçekleştirilmesinin ardından kişilerin ödemek durumunda olduğu harcama vergisi Özel Tüketim Vergisi olarak tanımlanmaktadır. Hangi mal ve hizmetlerin satışından Özel Tüketim Vergisi alınacağı kanunlarla belirlenmiştir.

Özel Tüketim Vergisi muafiyeti hakkından faydalanmak isteyenlerin devletin belirlediği koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu vergiden yararlanmak isteyenlerde aranan ilk şart fiziksel engel şartıdır. Diğer yandan şehir yakınları da ÖTV muafiyetinden yararlanabileceklerdir. Kamyon, dolmuş, taksi ve otobüs gibi ticari araçlar da ÖTV’den muaf olmaktadırlar.

Gerekli şartları yerine getirenler ÖTV muafiyetinden belirli ölçüde yararlanabilmektedirler. ÖTV’den muaf olarak araç satın almak için istenen bazı şartlar yer almaktadır.

Engelli Bireylerde Özel Tüketim Vergisi Muafiyetinin Belirlenmesi

ÖTV muafiyeti ile ilgi dikkat çeken konulardan biri de ÖTV muafiyetinin neye göre belirlendiğidir. ÖTV muafiyetinden yararlanmak için fiziksel engel ve şehit yakını olma şartı aranırken ÖTV’den muaf araç almak için şartlar daha da detaylandırılmaktadır.

  • Özel Tüketim Vergisi muafiyeti hakkından yararlanmak isteyen engeli bireylerin fiziksel engelini tam teşekküllü bir hastaneden alınan sağlık raporu ile kanıtlamaları gerekmektedir.
  • Engel durumu %90 ve üzerinde olanlar ÖTV vergisinden muaf araç alabilirken aynı zamanda işlem esnasında herhangi bir ücret ödemeyeceklerdir.
  • ÖTV muafiyetinden yararlanmak isteyen %90 ve üzerinde engeli olan bireylerde yaş şartı aranmamaktadır.
  • ÖTV vergisinden yararlanmak isteyen bireyin fiziksel engeli değil de zihinsel engeli bulunuyorsa bu gibi durumlar için araç ehliyeti alan bir vasinin atanması gerekir. Aracın trafiğe çıkması ile ilgili tüm işlemden vasi adına gerçekleştirilmektedir.
  • %90 altında fiziksel engeli bulunan ve ortopedik engellilerde vergi muafiyeti belirli oranlarda sağlanmaktadır.

Özel Tüketim Vergisi Muafiyeti Nasıl Alınır?

ozel-tuketim-vergisi-muafiyeti
Özel tüketim vergisi muafiyeti

ÖTV muafiyeti şehir yakınlarına, engeli bireylere ve gerekli şartları taşıyanlara verilen bir haktır. Bu haktan yararlanmak isteyenlerin yapmaları gereken bazı işlemler bulunmaktadır.

Şehit Aileleri ÖTV Muafiyetini Nasıl Alır?

Özel Tüketim Vergisi muafiyeti ile araç almak isteyen şehit ailelerinin yapmaları gereken ilk iş Sosyal Güvenlik Kurumundan Malullük Durum Belgesi almak olmaktadır. Bununla birlikte Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği de alınması zorunlu belgeler arasında yer almaktadır. Hazırlanan tüm bu belgeler Gümrük idaresine ibraz edilmek durumundadır.

Okuma önerisi: Arnıca Halı Yıkma Makineleri Nasıl, Alınır mı?

Engelli Bireyler ÖTV Muafiyetini Nasıl Alır?

ÖTV muafiyetinden yararlanmak isteyen % 90 engelli bireylerin Engelli Sağlık Kurulu tarafından alacak olduğu raporda ÖTV İstisnalı Araç Kullanabilir ibaresinin yer alması gerekir. Engelli araç alımı için evraklar ve engelli bireye ait rapor ilgi kuruma ibraz edilir. Muafiyet onaylandıktan sonra alım işlemi yapılabilir.

Özel Tüketim Vergisi muafiyeti ile alınabilecek olan bazı araçlar bulunmaktadır. Buna göre 87.03 tarife pozisyonunda olan araçlar alınabilmektedir. 1600 metreküp ya da altında silindir hacmine sahip arazi taşıtı, pick up otomobil, jeep, ATV ve panelvan gibi araçlar engelli birey ve şehit yakınlarının alabilecekleri araçlar arasında yer almaktadır.

TÜVTÜRK Araç Muayenesi Nedir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Serhat

    Muafiyet hakkında yazınız çok aydınlatıcı oldu. Ancak, muafiyetin süresi hakkında bilgi vermek ister misiniz? Ne kadar süreyle kullanılabilir?